Direct Variation

Direct Variation

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

NGHIỆM ĐA THỨC 1 BIẾN

NGHIỆM ĐA THỨC 1 BIẾN

7th - 10th Grade

10 Qs

Matematika bangun ruang Kelas 6

Matematika bangun ruang Kelas 6

7th - 12th Grade

10 Qs

9º Ano - Matemática 2

9º Ano - Matemática 2

9th Grade

10 Qs

Semana 21 3o. secundaria

Semana 21 3o. secundaria

1st - 9th Grade

10 Qs

Soalan Kuiz      PERPULUHAN

Soalan Kuiz PERPULUHAN

1st - 12th Grade

10 Qs

HCF and LCM Quiz

HCF and LCM Quiz

5th - 12th Grade

10 Qs

Segundo Trimestre (repaso)

Segundo Trimestre (repaso)

4th - 12th Grade

12 Qs

darab wang tahun 3

darab wang tahun 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Direct Variation

Direct Variation

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.3C, HSF-LE.A.1B

+5

Standards-aligned

Created by

Hollis Stringer

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked.  If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?

$2
$308
$1.57
$265

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

In a direct variation, y=39 when x=3.  Find the value of y when x=2.

26
3
58.5
2

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Is this a direct variation?
y=2x

yes
no

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 y varies directly with x, and y is 16 when x is 32. Which equation represents this situation?

y=32x
y=16x
y=2x
y=(1/2)x

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

y varies directly with x. If y = 20 when x = 4, what is y when x = -2 ?

-10

10

-5

5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

y varies directly with x. If y = 12 when x = 2, what is the constant of variation?

k = 12

k = 4

k = 6

k = 2

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?