Direct Variation
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Hollis Stringer
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
In a direct variation, y=39 when x=3. Find the value of y when x=2.
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Is this a direct variation?
y=2x
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
y varies directly with x, and y is 16 when x is 32. Which equation represents this situation?
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
y varies directly with x. If y = 20 when x = 4, what is y when x = -2 ?
-10
10
-5
5
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
y varies directly with x. If y = 12 when x = 2, what is the constant of variation?
k = 12
k = 4
k = 6
k = 2
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
五年级数学(长度2)
Quiz
•
1st - 12th Grade
13 questions
Unit 8 Test Corrections
Quiz
•
9th Grade
10 questions
EQUAÇÕES: A chave para a Solução de Problemas
Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Operaciones con números naturales, decimales y fraccionarios
Quiz
•
9th Grade
10 questions
OPERACIONES CON EXPRESIONES ALGEBRAICAS
Quiz
•
9th Grade
10 questions
HITUNG CEPAT
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
MATEMATIK SPM : Poligon
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
Triangle Congruence Theorems
Interactive video
•
9th - 12th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Model and Solve Linear Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
17 questions
Identify Linear and Nonlinear Functions
Quiz
•
8th - 12th Grade
