Practical CC Math Unit Rate Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Medium
+23
Standards-aligned
Jon Wallace
Used 34+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
55 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is 2/3 x 2/3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
7/9 x 1/2 =
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
0.2 x 0.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
0.4 x 7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
9кл Исследование функций. Степенная функция. Итоговый тест
Quiz
•
9th Grade
50 questions
Algebra 1 Fall 2023 Final Exam Practice
Quiz
•
9th Grade
55 questions
Statistics Final A1
Quiz
•
9th Grade
56 questions
Practice Test for SBA Grade 3
Quiz
•
3rd Grade - University
51 questions
Repaso Emat
Quiz
•
3rd Grade - University
55 questions
Factoring Review
Quiz
•
9th Grade
54 questions
Täisnurkne kolmnurk+ kolmnurgaga seotud mõisted
Quiz
•
9th - 12th Grade
60 questions
A2CP - Semester 1 Review
Quiz
•
9th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
34 questions
Geometric Terms
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
10 questions
Standard Form to Slope Intercept Form
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Functions & Function Notation
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving Systems by Substitution
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Identify Triangle Congruence Criteria
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
