Practical CC Math Unit Rate Quiz

Practical CC Math Unit Rate Quiz

9th Grade

55 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

IM 2 CPM 1-4 Part 1

IM 2 CPM 1-4 Part 1

8th - 12th Grade

50 Qs

A2 Unit 5 Review (CP)

A2 Unit 5 Review (CP)

8th - 12th Grade

52 Qs

Ôn tập Toán 9

Ôn tập Toán 9

1st Grade - University

60 Qs

Term 3 revision

Term 3 revision

9th Grade

59 Qs

Topic 11 Algebra Statistics Review

Topic 11 Algebra Statistics Review

9th - 12th Grade

56 Qs

Spring 2024 exam review (Pre-Algebra)

Spring 2024 exam review (Pre-Algebra)

9th Grade

50 Qs

Algebra- Units 1 - 4 Review

Algebra- Units 1 - 4 Review

9th Grade

60 Qs

Cultura general

Cultura general

5th - 12th Grade

50 Qs

Practical CC Math Unit Rate Quiz

Practical CC Math Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
RI.11-12.5, RL.1.10, RF.1.2A

+23

Standards-aligned

Created by

Jon Wallace

Used 34+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

55 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is 2/3 x 2/3 

4/9
2/3
4/3
4/6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

7/9  x  1/2  =

7/18
14/9
8/11
1  5/9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

0.2 x 0.8

16
0.16
0.016
1.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

0.4 x 7 

2.8
28
0.28
280

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?