Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships, Tables and Equations

Proportional Relationships, Tables and Equations

6th - 8th Grade

24 Qs

Ratios, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Unit Rates, and Proportions

7th Grade

25 Qs

Solving Proportions & Ratios

Solving Proportions & Ratios

7th Grade

25 Qs

Finding Amounts with Proportional Relationships

Finding Amounts with Proportional Relationships

7th - 8th Grade

24 Qs

Unit 1 Ratio Test Review

Unit 1 Ratio Test Review

7th Grade

30 Qs

Proportional Graphs and C O P

Proportional Graphs and C O P

7th Grade

22 Qs

Proportional Relationships with Tables and Equations

Proportional Relationships with Tables and Equations

6th - 8th Grade

24 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3B

+10

Standards-aligned

Created by

Trudie McGarthy

Used 4+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 ft = 50.2 centimeters, how many centimeters are in 17 ft?
213.35
213
1.35
11.81

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
There are 56 cookies and 14 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies?
56/14
1/4
2/9
14/56

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The ratio of dogs to cats at a pet store is 2 to 3. Which of these shows the possible numbers of dogs and cats in the pet store?
12 dogs, 13 cats
14 dogs, 21 cats
5 dogs, 10 cats
20 dogs, 23 cats

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6.52 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=3
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
120
14
40
14.4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
Solve for x 
x = 10
x = 20
x = 24
x=13

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?