Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Thomas Shepherd
Used 32+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the price PER ounce?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jada can read 3/5 of a book in 1/4 of an hour. Find the unit rate in book/hour.
2 and 2/5 books per hour
2 and 2/5 hours per book
5/12 of an hour per book
5/12 of a book per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions and unit rates

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade