Grade 5 Friday Review GoMath CH 1 -4

Grade 5 Friday Review GoMath CH 1 -4

5th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals

5th - 6th Grade

25 Qs

Math 6 - Unit 8 Review

Math 6 - Unit 8 Review

5th - 7th Grade

22 Qs

End-of-Module 2 REVIEW

End-of-Module 2 REVIEW

5th Grade

22 Qs

5th Grade Math Review

5th Grade Math Review

5th Grade

25 Qs

Decimals (Multiply and Divide)

Decimals (Multiply and Divide)

5th - 7th Grade

21 Qs

Multiplying Decimals Review

Multiplying Decimals Review

5th Grade

22 Qs

Division as Fractions

Division as Fractions

5th Grade

23 Qs

Divide unit fractions by whole numbers

Divide unit fractions by whole numbers

5th Grade

22 Qs

Grade 5 Friday Review GoMath CH 1 -4

Grade 5 Friday Review GoMath CH 1 -4

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Michael Groner

Used 4+ times

FREE Resource

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Marta has 16 postcards from each of 8 different cities in Pennsylvania. She can fit 4 post cards on each page of her scrapbook. How many pages in the scrapbook can Marta fill with postcards?

22

32

41

512

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Francine took 42 photos with her digital camera. She stored an equal number of photos in each of the 3 folders on her computer. Which number sentence could Francine use to find the number of photos in each folder?

3 x 14= 42

3 x 40 = 120

3 x 42 = 126

4 x 42 = 168

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jamie baked 24 cupcakes. Her sister Mia ate 3 cupcakes, and her brother David ate 2 cupcakes. Which expression can Jamie use to find how many cupcakes are left?

24 + (3 - 2)

24 - (3 + 2)

(24 - 3) + 2

24 - (3 - 2)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Meredith and her brother Liam are saving to buy a basketball hoop that cost $75. Meredith earns $15 each week for babysitting and spends $6 of it. Liam earns $10 each week for walking dogs and spends $4 of it. Which expression can be used to find how many weeks it will take to save for the basketball hoop?

75 ÷ [(15 - 6) + (10 - 4)]

75 ÷ [(15 + 6) - (10 + 4)]

75 ÷ [(15 - 6) + (10 + 4)]

75 ÷ [(15 - 6) - (10 - 4)]

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Plaza Pizza sells large pizzas for $10. Each additional topping cost $2. Mr. Perkins is buying 1 large pizza with 3 additional toppings. He will pay with a $20 bill. He used the expression 20 - 10 - 3 x 2 to find how much change he should receive. How much change should he receive?

$2

$4

$6

$14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

martin is going mountain climbing at Snowmass Mountain in Colorado. The height of the mountain is about 14 x 103 feet. What is the height of Snowmass Mountain written as a whole number?

140 feet

1,400 feet

14,000 feet

140,000 feet

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Hector does 165 sit-ups everyday. How many sit-ups does he do in 7 days?

725

1,125

1,145

1,155

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?