
Computing Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Denis Stuckey
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A painter used 1 1/2 gallons of paint to paint 3/4 of a room. At this same rate, how many gallons will it take to paint the whole room?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Matematika Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Segundo Trimestre (repaso)
Quiz
•
4th - 12th Grade
10 questions
Procenten 1
Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Operaciones con fracciones 6º
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Zbrajanje i oduzimanje racionalnih brojeva
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Jerarquía de Operaciones
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Latihan individu Perkalian dan Pembagian Pecahan
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
