2nd Quarter Benchmark

2nd Quarter Benchmark

7th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

Polinômios

Polinômios

8th - 12th Grade

15 Qs

Assessment #6 (Chp5-7 F1)

Assessment #6 (Chp5-7 F1)

7th - 8th Grade

15 Qs

math,cray6

math,cray6

7th Grade

16 Qs

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Real Life Graphs

Real Life Graphs

8th Grade

20 Qs

Q2M3 DOMAIN, RANGE, AND LINEAR FUNCTIONS

Q2M3 DOMAIN, RANGE, AND LINEAR FUNCTIONS

8th Grade

15 Qs

เรขาคณิตวิเคราะห์

เรขาคณิตวิเคราะห์

7th - 12th Grade

20 Qs

2nd Quarter Benchmark

2nd Quarter Benchmark

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 5.MD.A.1

+9

Standards-aligned

Created by

KRISTIN WILLIS

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The number of people signed up for a bus trip increased from 32 to 45. What is the percent increase? Round to the nearest percent.

52%
41%
42%
45%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The regular price of a scooter is $65.50. It is on sale for $52.40. What is the percent decrease from the regular price to the sale price of the scooter? 

35%
25%
30%
20%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find each percent decrease. Round to the nearest percent.
From $80 to $64 

35%
10%
20%
25%

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8
15
40
29

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Two ratios that are equal are

similar sides
unit rates
congruent
proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk
1.75 cups milk
2 cups flour
2.25 cups milk

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?