Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

Symmetry

Symmetry

7th Grade

15 Qs

Post Assessment Ratio

Post Assessment Ratio

6th Grade - University

15 Qs

Introduction to Sets

Introduction to Sets

5th - 8th Grade

15 Qs

Grade 8 - Geometry Terms

Grade 8 - Geometry Terms

7th - 8th Grade

15 Qs

Teorem Pythagoras

Teorem Pythagoras

1st - 12th Grade

20 Qs

random facts

random facts

5th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 6.RP.A.3B

+8

Standards-aligned

Created by

Quiana Conde

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

p=31.3
p=308
p=924
p=532

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?

y
x
14
1/14

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

It took a sled dog team 8.5 hours to travel 161.5 kilometers. What was the average speed of the sled dog team in kilometers per hour?

19
20
21
153

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sean traveled at an average speed of 48 miles per hour. If he traveled for 3.4 hours, how many miles did he travel?

0.07

14.1

163.2

847

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At what rate did the rain fall?

2 cm per hour

1/4 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked
$100 is earned for every 2 hours worked
$500 is earned for every 8 hours worked
$200 is earned for every 3 hours worked

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?