Division with Decimals

Division with Decimals

Assessment

Assessment

Created by

Organization admin

Mathematics

5th Grade

9 plays

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NF.B.3, 6.NS.B.3

+4

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

Calculate
1.08÷4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

To divide 19.5÷0.31 start by moving the decimal

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

Calculate
5.75÷0.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

Paw Kaw bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

3.8 x 4

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

36.8 ÷ 2

10.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

8.96 ÷ 2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?