Unit 4: (Number Sense) Dividing by 2-Digit Divisors

Unit 4: (Number Sense) Dividing by 2-Digit Divisors

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review in Quarter 3- Summative Test 4

Review in Quarter 3- Summative Test 4

1st - 7th Grade

15 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

Adolygu

Adolygu

5th - 6th Grade

20 Qs

Division Facts (Multiplication Tables of 3 & 4)

Division Facts (Multiplication Tables of 3 & 4)

3rd - 5th Grade

20 Qs

Averages Year 6

Averages Year 6

5th - 7th Grade

20 Qs

Sustentación guia N°3 Matemáticas-501-C.B

Sustentación guia N°3 Matemáticas-501-C.B

5th Grade

20 Qs

Mnożenie i Dzielenie.

Mnożenie i Dzielenie.

1st - 6th Grade

18 Qs

KPK FPB part 1

KPK FPB part 1

5th Grade

20 Qs

Unit 4: (Number Sense) Dividing by 2-Digit Divisors

Unit 4: (Number Sense) Dividing by 2-Digit Divisors

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

TEKS.MATH.5.3C, TEKS.MATH.7.3B, CCSS.5.NBT.B.6

+7

Standards-aligned

Created by

Luis Matos

Used 110+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ralph drove 400 miles in 20 days. If he drives the same number of miles every day, how many miles will he have driven after 32 days?

A. 640.000

B. 460.000

C. 64.000

D. 6400.00

Tags

TEKS.MATH.7.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maryellen is covering her rectangular basement floor with tiles that measure 1 foot along each side. The basement is 80 feet long and 50 feet wide. She can lay 40 tiles per hour. Which of the following can be used to find the total number of hours it will take Maryellen to cover the floor with tiles?

A. 50 × 40 ÷ 80 = 25 hours

B. 50 + 80 ÷ 40 = 52 hours

C. 80 × 40 ÷ 50 = 64 hours

D. 80 × 50 ÷ 40 = 100 hours

Tags

TEKS.MATH.7.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A train travels 2,000 miles in 40 hours and travels the same distance each hour. How many miles does the train travel each hour?

A. 4 miles

B. 5 miles

C. 40 miles

D. 50 miles

Tags

TEKS.MATH.3.4K

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The 92 members of a chess team bought new jackets at the beginning of the year. The total cost was $7,100. Which of the following is the best estimate for the cost of each jacket?

A. $70

B. $80

C. $90

D. $100

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Thirty-nine bowls of a certain cereal contain 4,020 calories. Which phrase best describes the quotient of 4,020 ÷ 39?

A. a little more than 100

B. a little more than 10

C. a little less than 100

D. a little less than 10

Tags

TEKS.MATH.5.3C

TEKS.MATH.5.3G

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If the base ten blocks shown are to be divided into 13 equal groups, what should be done first?

A. Exchange 1 ten rod for 10 unit cubes.

B. Exchange the hundred flat for 100 unit cubes.

C. Exchange the hundred flat for 10 rods.

D. Exchange the 5 ten rods for 50 unit cubes.

Tags

TEKS.MATH.5.3F

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sonia earned $2,100 at her uncle's orchard. If she worked for 70 weeks and earned the same amount of money each week, how much did she earn per week?

A. $25

B. $30

C. $40

D. $45

Tags

TEKS.MATH.5.3C

TEKS.MATH.5.3G

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?