Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th Grade

15 Qs

6th Grade Test

6th Grade Test

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

7th Grade

16 Qs

unit price

unit price

7th Grade

17 Qs

Ratio, Rates, Percents

Ratio, Rates, Percents

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

Created by

Ronald Wiggins

Used 18+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $14.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?

$3.25 per unit

$3.50 per unit

$3.75 per unit

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $9.75 on three boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?

$3.25 per unit

$3.50 per unit

$3.75 per unit

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $15.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?

$3.25 per unit

$3.50 per unit

$3.75 per unit

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $8.94 on 3 packs of Oreos. What is the price per unit?

$2.88

$2.98

$2.93

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $14.65 on 5 packs of Oreos. What is the price per unit?

$2.88

$2.98

$2.93

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $17.28 on 6 packs of Oreos. What is the price per unit?

$2.88

$2.98

$2.93

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

You spend $5.50 on five Snickers. What is the price per unit?

$1.05

$1.10

$1.15

$1.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?