Unit Rates with Pricing 6TH MTH Independent Practice

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Ronald Wiggins
Used 18+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $14.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $9.75 on three boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $15.00 on four boxes of Fruit Loops. What is the price per unit?
$3.25 per unit
$3.50 per unit
$3.75 per unit
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $8.94 on 3 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $14.65 on 5 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $17.28 on 6 packs of Oreos. What is the price per unit?
$2.88
$2.98
$2.93
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $5.50 on five Snickers. What is the price per unit?
$1.05
$1.10
$1.15
$1.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Unit rates and Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade