
B: rates, Ratios, GCF, LCM
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Kimberly Green
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A rate where the denominator is 1.
Fraction
Rate
Unit Rate
Ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following is NOT a unit rate?
2 cars
1 lane
45 miles per hour
27 sandwiches in 3 weeks
2 tanks of gas
1 yard
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following is NOT a ratio?
7 to 8
9:4
6
2
7-2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The ratio of 6th graders to 7th graders at a basketball game is 4:1. If there are eight 7th graders, how many 6th graders are there?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Fractions and Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
KCS Number Quiz 5
Quiz
•
KG - Professional Dev...
20 questions
Check your answers for Page 76
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Decimals(+,-,x,/ & word problems)C6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rounding, BIDMAS and square numbers
Quiz
•
6th - 9th Grade
21 questions
Graph Quiz
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Maths (1C) Vivi Loves Science : Wind And Water - Term 2 AVV
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
Math 6 - L4-7 - Absolute Value and Distance
Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
