B: rates, Ratios, GCF, LCM

B: rates, Ratios, GCF, LCM

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz1

Quiz1

6th Grade

20 Qs

angles

angles

6th Grade

20 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Class 5 math quiz

Class 5 math quiz

5th - 6th Grade

20 Qs

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

3rd - 7th Grade

20 Qs

MATHLYMPIC YEAR 4 (2)

MATHLYMPIC YEAR 4 (2)

4th Grade - University

20 Qs

Multiplying fractions

Multiplying fractions

6th - 8th Grade

20 Qs

B: rates, Ratios, GCF, LCM

B: rates, Ratios, GCF, LCM

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Kimberly Green

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A rate where the denominator is 1.

Fraction

Rate

Unit Rate

Ratio

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following is NOT a unit rate?

2 cars

1 lane

45 miles per hour

27 sandwiches in 3 weeks

2 tanks of gas

1 yard

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following is NOT a ratio?

7 to 8

9:4

6

2

7-2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

1.54 apples per dollar
1.54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?

2:4
2:5
2:11
11:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The ratio of 6th graders to 7th graders at a basketball game is 4:1.  If there are eight 7th graders, how many 6th graders are there?

28
16
8
32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?

$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?