Real Life Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Used 429+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You bought a $5 gift card and 5
stuffed animals. You spent a total of $30. How
much did each stuffed animal cost?
x = 5
x = 7
x = 10
x = 3
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Paul opens a savings account with $350. Each month he deposits $150 into the account from his paycheck. After how many months will he have $2450?
x = 14
x = 18.66
x = 6.57
x = 7.42
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Pete’s Painting charges $25 to paint a bedroom, plus an additional $0.50 each square foot that they paint. If they charged me $201 to paint my kitchen, how many square feet did they paint?
0.50x + 25 = 201
25x + 0.50 = 201
0.50x + 201 = 25
25x + 201 = 0.50
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Austin has $145 in his savings account. He earns $36 each week mowing lawns. If Austin saves all of his earnings, after how many weeks will he have $433 saved?
36x + 145 = 433
145x + 36 = 433
36x + 433 = 145
433x + 145 = 36
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A painter charges $12 per hour plus $50 for each job. If he made $194 on a job, how many hours did he work?
12 hours
10 hours
16 hours
5 hours
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Amir wants to buy a video game that costs $70, but he only has $20. He can earn $10 for each car he washes. How many cars he must wash to have enough money to buy the game?
5 cars
7 cars
2 cars
4 cars
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Shane bought a notebook for $2.50 and 6 pens. He spent a total of $10. How much did each pen cost?
$1.25
$5.00
$1.67
$2.00
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Math Addition and Subtraction Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Solving Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Two Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Subtraction of Three Digit Numbers with Borrowing

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Quiz Bilangan dan Perbandingan

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Equations Inequalities Equivalent Expressions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
One Step Equation & Writing 2 Step Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Forming linear equations from word problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade