Real Life Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Used 429+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You bought a $5 gift card and 5
stuffed animals. You spent a total of $30. How
much did each stuffed animal cost?
x = 5
x = 7
x = 10
x = 3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Paul opens a savings account with $350. Each month he deposits $150 into the account from his paycheck. After how many months will he have $2450?
x = 14
x = 18.66
x = 6.57
x = 7.42
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Pete’s Painting charges $25 to paint a bedroom, plus an additional $0.50 each square foot that they paint. If they charged me $201 to paint my kitchen, how many square feet did they paint?
0.50x + 25 = 201
25x + 0.50 = 201
0.50x + 201 = 25
25x + 201 = 0.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Austin has $145 in his savings account. He earns $36 each week mowing lawns. If Austin saves all of his earnings, after how many weeks will he have $433 saved?
36x + 145 = 433
145x + 36 = 433
36x + 433 = 145
433x + 145 = 36
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A painter charges $12 per hour plus $50 for each job. If he made $194 on a job, how many hours did he work?
12 hours
10 hours
16 hours
5 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Amir wants to buy a video game that costs $70, but he only has $20. He can earn $10 for each car he washes. How many cars he must wash to have enough money to buy the game?
5 cars
7 cars
2 cars
4 cars
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Shane bought a notebook for $2.50 and 6 pens. He spent a total of $10. How much did each pen cost?
$1.25
$5.00
$1.67
$2.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
8th Grade 2.2 two step equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
8 questions
Forming linear equations from word problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportions and Scale Drawings Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Addition/Subtraction (multi-digit)

Quiz
•
4th - 8th Grade
12 questions
Basic Integer Knowledge

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Subtracting 3-Digit Numbers: Fun with Place Value!

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Solving Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Adding Three Digits

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade