Real Life Equations

Real Life Equations

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Two Step Equations--Word Problems

Two Step Equations--Word Problems

7th Grade

10 Qs

Adding Three Digits

Adding Three Digits

2nd Grade - University

14 Qs

Word Problems: 2-step equations

Word Problems: 2-step equations

7th - 9th Grade

10 Qs

8th Grade 2.2 two step equations

8th Grade 2.2 two step equations

7th - 8th Grade

10 Qs

Solving 2 step Equations

Solving 2 step Equations

7th Grade

10 Qs

Writing Two Step Equations for Word Problems

Writing Two Step Equations for Word Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving Expressions

Solving Expressions

7th Grade - University

10 Qs

Write 2-step Equations

Write 2-step Equations

6th - 8th Grade

15 Qs

Real Life Equations

Real Life Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.EE.A.2, 6.EE.B.6, 6.EE.B.7

+2

Standards-aligned

Used 429+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You bought a $5 gift card and 5

stuffed animals. You spent a total of $30. How

much did each stuffed animal cost?

x = 5

x = 7

x = 10

x = 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Paul opens a savings account with $350. Each month he deposits $150 into the account from his paycheck. After how many months will he have $2450?

x = 14

x = 18.66

x = 6.57

x = 7.42

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Pete’s Painting charges $25 to paint a bedroom, plus an additional $0.50 each square foot that they paint. If they charged me $201 to paint my kitchen, how many square feet did they paint?

0.50x + 25 = 201

25x + 0.50 = 201

0.50x + 201 = 25

25x + 201 = 0.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Austin has $145 in his savings account. He earns $36 each week mowing lawns. If Austin saves all of his earnings, after how many weeks will he have $433 saved?

36x + 145 = 433

145x + 36 = 433

36x + 433 = 145

433x + 145 = 36

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A painter charges $12 per hour plus $50 for each job. If he made $194 on a job, how many hours did he work?

12 hours

10 hours

16 hours

5 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amir wants to buy a video game that costs $70, but he only has $20. He can earn $10 for each car he washes. How many cars he must wash to have enough money to buy the game?

5 cars

7 cars

2 cars

4 cars

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shane bought a notebook for $2.50 and 6 pens. He spent a total of $10. How much did each pen cost?

$1.25

$5.00

$1.67

$2.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?