Proportions & Unit Rates

Proportions & Unit Rates

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simplifying Expressions 7th

Simplifying Expressions 7th

7th Grade

11 Qs

Adición y sustracción de Números Enteros

Adición y sustracción de Números Enteros

7th Grade

15 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

punto medio 2.

punto medio 2.

7th Grade

10 Qs

Classification of Numbers

Classification of Numbers

7th Grade

10 Qs

Os números racionais: adição algébrica.

Os números racionais: adição algébrica.

7th Grade

15 Qs

112 暑期輔導

112 暑期輔導

7th Grade

10 Qs

Números enteros

Números enteros

7th Grade

12 Qs

Proportions & Unit Rates

Proportions & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

Standards-aligned

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$250 is earned after working 3 hours

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4
8
14
10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?

75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jordyn bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?

$67.20 per gallon

$0.24 per gallon

$3.00 per gallon

$4.20 per gallon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.

miles per hour
apples to oranges
girls to boys
teachers to students

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?