
Proportions & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
is the unit rate
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the proportion:
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jordyn bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?
$67.20 per gallon
$0.24 per gallon
$3.00 per gallon
$4.20 per gallon
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ecuaciones
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
m.c.m. y M.C.D
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Multiplication table جدول ضرب 10
Quiz
•
1st - 10th Grade
13 questions
Znaky dělitelnosti 2
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
UNSA notables
Quiz
•
6th - 12th Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
