Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Used 260+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A market sells 7 oranges for $2.45. How much will 8 oranges cost?
$3.80
$3.00
$2.50
$2.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Dan drove 135 miles in 3 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate and Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Ratios - Rates - Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Midterm Exam

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Introducing Ratios and Ratio Language

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade