The Sweet Shop manufactures cookies for sale by the Girl Scouts. Joe, the company accountant, is preparing the month end financial statement and reports for the company. The Sweet Shop records applied (estimated) overhead to Job Cost Sheets as a percentage of Direct Labor Costs. The rate that the Sweet Shop uses is 85% and the direct labor costs from the Job Cost Sheets for the month of March totaled $150,000. Actual factory overhead was $126,000. What is the journal entry to record the applied factory overhead?

7.01-7.02 Cost Accounting

Quiz
•
Other
•
10th - 12th Grade
•
Hard
Christi Swing
Used 8+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Debit Work in Process for $126,000 and Credit Factory Overhead for $126,000
Debit Factory Overhead for $126,000 and Credit Work in Process for $126,000
Debit Work in Process for $127,500 and Credit Factory Overhead for $127,500
Debit Factory Overhead for $127,500 and Credit Work in Process for $127,500
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The King Clothier Company makes silk shirts for men and women. The plant manager estimates that Handy Helper will manufacture 15,000 units next year. If the applied Factory Overhead rate for King Clothier equals 80%; and if total factory overhead costs are estimated to be $400,000; what are the estimated direct labor costs?
$380,000
$500,000
$620,000
$680,000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Jamison Corporation makes computers. Mary Wiggins is the accountant who completes the job cost sheets. Her pay is $17 per hour. How should Mary's pay be classified?
Direct labor
Direct materials
Indirect labor
Indirect materials
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Holland Table Corporation manufactures dining tables and chairs. During the manufacturing process, a Job Cost sheet is prepared. The cost sheet for 150 units of dining tables shows $10,500.00 for direct materials, $5,500 for direct labor, and $8,000 for factory overhead. What is the cost per unit?
$160.00
$70.00
$90.00
$120.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Blue Corporation manufactures denim blue jeans. Jo, the accountant, has received several invoices. Three of the invoices totaling $45,990 are for items that will be used in the manufacturing process. Two additional invoices totaling $55,885 are for items that will be repairing several pieces of manufacturing machinery. The terms of the invoices re 2/10, n30. What unit will Jo debit to the materials account?
$45,990
$55,885
$101,875
$101,875
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ben's Barbershop balance sheet contains no inventory account. How would this company be classified?
Construction business
Manufacturing business
Merchandising business
Service business
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Golf House manufactures custom golf shoes. Janet, the company accountant, is preparing the month end financial statement and reports for the company. The Golf House records applied (estimated) overhead to Job Cost Sheets as a percentage of Direct Labor Costs. The rate that the Golf House uses is 80% and the direct labor costs from the Job Cost Sheets for the month of March totaled $220,000. Actual factory overhead was $166,000. What is the journal entry to dispose of over applied Factory Overhead?
Debit Work in Process for $10,000 and Credit Factory Overhead for $10,000
Debit Factory Overhead for $10,000 and Credit Work in Process for $10,000.
Debit Income Summary for $10,000 and Credit Factory Overhead for $10,000
Debit Factory Overhead for $10,000 and Credit Income Summary for $10,000
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
soal un sd matematika

Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
SOAL LATIHAN PAS EKONOMI KELAS XII

Quiz
•
12th Grade
17 questions
Bookkeeping and Accounts Quiz

Quiz
•
12th Grade
18 questions
Accounting for issue of shares

Quiz
•
12th Grade
20 questions
How Transactions Affect the Accounting Equation

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Accounting for Partnership Firms - Fundamentals

Quiz
•
12th Grade
20 questions
ACCOUNTS CLASS 11

Quiz
•
11th - 12th Grade
23 questions
Short Term Decision making

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Other
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade