enVision Math, 5th Grade, Topic 7 Practice Test

enVision Math, 5th Grade, Topic 7 Practice Test

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.NBT.5 Multiplying multi-digit numbers

5.NBT.5 Multiplying multi-digit numbers

5th Grade

20 Qs

Fraction Addition & Subtraction

Fraction Addition & Subtraction

5th - 6th Grade

15 Qs

Fractions as Division Problems Review

Fractions as Division Problems Review

5th Grade

16 Qs

Multiplying Rational Numbers

Multiplying Rational Numbers

5th - 9th Grade

13 Qs

GMAS Review Part 2

GMAS Review Part 2

5th Grade

19 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

5th - 6th Grade

11 Qs

Add/Subtract Mixed Numbers with Like Denominators Practice

Add/Subtract Mixed Numbers with Like Denominators Practice

5th Grade

12 Qs

enVision Math, 5th Grade, Topic 7 Practice Test

enVision Math, 5th Grade, Topic 7 Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Shannon Bradford

Used 72+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Sir filled his truck's gas tank with 28.7 gallons of gas. If he drove 100 miles on the same tank of gas, how much gas did he use per mile? (7-5)

2.87 gallons

0.287 gallons

0.0287 gallons

0.00287 gallons

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim made $5.35 on the first day she set up her lemonade stand. If she makes the same amount each day for six days, how much money will she have? (7-2)

$42.80

$37.30

$32.10

$28.70

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the amount of different produce Mrs. Ramirez bought, and the total price she paid for each. What is the price per pound she paid for apples? (7-8)

$0.09

$0.80

$0.84

$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A pizza shop bought 28 pounds of tomatoes for $23.80. How much did the shop pay for 1 pound of tomatoes? (7-6)

$0.85

$0.99

$1.10

$2.45

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An apple farmer has planted 0.3 of his orchard with peach trees. The orchard is 8.59 acres in size. How many acres are planted with peach trees? (7-4)

3.345

2.577

2.49

1.098

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 962 X 11 = 10,582, what is the product of 9.62 and 1.1? (7-2)

10,582

1,058.2

105.82

10.582

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is the best estimate of 10.4 X 2.5? (7-2)

10.8

15

25

32

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?