Decimal Division Review Unit 5 End

Decimal Division Review Unit 5 End

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Ratio and Rate Problems

Solving Ratio and Rate Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

Distance vs. Time and Speed Vs. Time Graphs

Distance vs. Time and Speed Vs. Time Graphs

5th - 8th Grade

17 Qs

1st Period FINAL SOL REVIEW #1

1st Period FINAL SOL REVIEW #1

6th Grade

16 Qs

Percent Discount and Sales Tax

Percent Discount and Sales Tax

6th - 7th Grade

12 Qs

Percents and Taxes

Percents and Taxes

6th - 7th Grade

12 Qs

Percent of the Number, Sale Tax, Discount

Percent of the Number, Sale Tax, Discount

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit 4 test review (teks 7.4a&c)

Unit 4 test review (teks 7.4a&c)

6th - 7th Grade

10 Qs

Decimal Division Review Unit 5 End

Decimal Division Review Unit 5 End

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7

Standards-aligned

Used 21+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Calculate
1.08÷4
2.7
0.27
2.07
.20

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Calculate
7.8÷0.03
2.6
26
260
.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
7.95
6.95
9.93
8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

1.44 ÷ 0.4

36

3.6

126

.036

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 
0.33
0.44
3.96
5.28

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class. What was the unit rate of a book if she spent a total of $67.50?

$2.13

$0.21

$0.25

$2.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge per bracelet?

$8.98

$9.95

$53.70

$65.70

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?