
Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)
Assessment
•
Joy Finley
•
Mathematics
•
7th Grade
•
6 plays
•
Medium
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
How much would you pay per hour if you rent a bounce house for 8 hours and paid $200?
2.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
Find the Unit Rate: 144 miles on 4.5 gallons of gas.
3.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Find the Unit Rate: 40 pounds of cat food for $49.00
4.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Which is the better deal? 10 oz can of peas for $1.15 or 12 oz can of peas for $1.30? (round carefully)
5.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
Find the Unit Rate: 12-pack of soda for $4.50. (Round carefully)
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Which is the better deal? Ryan bought a 20 oz bottle of soda for $1.75 or a 16 oz bottle for $1.30?
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Solve and Simplify:
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Solve and Simplify
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Solve and Simplify
10.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
Solve and Simplify
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates
•
7th Grade
Unit Rate
•
7th Grade
CA Unit 2-Ratios and Rates Review
•
7th Grade
Unit rates
•
7th Grade
Ch.1 Lesson 1-3 Review
•
7th Grade
Unit Rates and Proportional Relationships Review
•
7th Grade
Math 7 Chapter 1 Test Review
•
7th Grade
Better Buy Unit Rate Whole Number
•
6th Grade - University