Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)

Chapter 1 Review for Quiz (Lessons 1, 2, 4)

Assessment

Assessment

Created by

Joy Finley

Mathematics

7th Grade

6 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

How much would you pay per hour if you rent a bounce house for 8 hours and paid $200?

2.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Find the Unit Rate: 144 miles on 4.5 gallons of gas.

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Find the Unit Rate: 40 pounds of cat food for $49.00

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Which is the better deal? 10 oz can of peas for $1.15 or 12 oz can of peas for $1.30? (round carefully)

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Find the Unit Rate: 12-pack of soda for $4.50. (Round carefully)

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Which is the better deal? Ryan bought a 20 oz bottle of soda for $1.75 or a 16 oz bottle for $1.30?

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Solve and Simplify:  79512\frac{\frac{7}{9}}{\frac{5}{12}}  

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

 348\frac{\frac{3}{4}}{8}  Solve and Simplify

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

 41/3\frac{\text{4}}{\text{1/3}}  Solve and Simplify

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

 1534\frac{15}{\frac{3}{4}}  Solve and Simplify

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

20 questions

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

assessment

7th Grade

Unit Rate

20 questions

Unit Rate

assessment

7th Grade

CA Unit 2-Ratios and Rates Review

15 questions

CA Unit 2-Ratios and Rates Review

assessment

7th Grade

Unit rates

20 questions

Unit rates

assessment

7th Grade

Ch.1 Lesson 1-3 Review

15 questions

Ch.1 Lesson 1-3 Review

assessment

7th Grade

Unit Rates and Proportional Relationships Review

16 questions

Unit Rates and Proportional Relationships Review

assessment

7th Grade

Math 7 Chapter 1 Test Review

16 questions

Math 7 Chapter 1 Test Review

assessment

7th Grade

Better Buy Unit Rate Whole Number

20 questions

Better Buy Unit Rate Whole Number

assessment

6th Grade - University