4.1-4.4

4.1-4.4

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Evaluación parcial 1 7mo Reflexivo

Evaluación parcial 1 7mo Reflexivo

7th Grade

25 Qs

PAS MTK kelas 7

PAS MTK kelas 7

7th Grade

25 Qs

2nd 6weeks Review

2nd 6weeks Review

6th - 7th Grade

25 Qs

BANGUN DATAR SEGI EMPAT

BANGUN DATAR SEGI EMPAT

7th Grade

25 Qs

Prerequisite Knowledge in College Algebra

Prerequisite Knowledge in College Algebra

7th - 12th Grade

25 Qs

GMAS REVIEW - 7TH GRADE MATH

GMAS REVIEW - 7TH GRADE MATH

6th - 7th Grade

27 Qs

4.1-4.4

4.1-4.4

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

ELIZABETH ARELLANO

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?

9/20
20/9
9.20
20.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

637 cars per week
13
.08 portraits per week
13 portraits per week

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

1.54 apples per dollar
1.54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?