
4.1-4.4
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
ELIZABETH ARELLANO
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
LATIHAN ASAS 1 (MATHS)
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Triangles
Quiz
•
7th Grade
26 questions
Measurement Mixed Conversions
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
函數判別
Quiz
•
7th Grade
25 questions
wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
7th Grade
25 questions
CEM Math Review 2 SY 2024-2025
Quiz
•
4th Grade - University
25 questions
PRUEBA DE PROPORCIONALIDAD DIRECTA E INVERSA
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Quiz Toán Học Cơ Bản
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
