Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Assessment

Created by

Mandy Starks

Mathematics

7th - 8th Grade

21 plays

Easy

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

3.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

4.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

5.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

6.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

7.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

8.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?

9.

MULTIPLE CHOICE

5 sec • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

10.

MULTIPLE CHOICE

10 sec • 1 pt

A type of rate with a denominator of 1

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?