
Ratio review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Dawn Swaggerty
Used 14+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
34 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What number is missing?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a unit rate?
2 cars
1 lane
45 miles per hour
27 sandwiches in 3 weeks
2 tanks of gas
1 yard
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
30 questions
BANK SOAL QUIZZ TEMA 1 KELAS 6 ( Mrs.Sampe Mora )
Quiz
•
6th Grade
35 questions
Campeonato de cálculo mental 1
Quiz
•
1st - 12th Grade
35 questions
காலமும் நேரமும் (திருமதி அ. டயனா ரோஸ்)
Quiz
•
5th - 6th Grade
35 questions
Try Out Matematika SD Randu 7
Quiz
•
6th Grade
30 questions
Quiz Ulangan Sumatif Bahasa Indonesia Ke 4
Quiz
•
2nd Grade - University
30 questions
3.8.2021 PERTANDINGAN SPEED MATHS YEAR 6
Quiz
•
5th - 6th Grade
29 questions
Mar Hols Review P1
Quiz
•
6th Grade
29 questions
One Step Inequalities Solve Graph
Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
