Unit 10

Unit 10

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Math Review - Fractions

Unit 2 Math Review - Fractions

4th - 5th Grade

13 Qs

Ratio and fractions - Part 2

Ratio and fractions - Part 2

4th Grade

10 Qs

CVAES-G4 Math Quiz- AVERAGE

CVAES-G4 Math Quiz- AVERAGE

4th Grade

10 Qs

[MATH 4] U9L1_Fractions

[MATH 4] U9L1_Fractions

4th Grade

12 Qs

Assignment 7 : Mixed Numbers

Assignment 7 : Mixed Numbers

4th Grade

10 Qs

Week 31 Spiral Quiz

Week 31 Spiral Quiz

4th Grade

10 Qs

Let's play! 3rd grade June 21

Let's play! 3rd grade June 21

4th Grade

12 Qs

Math

Math

4th Grade

15 Qs

Unit 10

Unit 10

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Ashley Mallo

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which question is being asked in the story problem?


Mary bought 3 bouquets of flowers on Monday. She paid $5 for each bouquet. On Friday she bought 1 more bouquet than on Monday. How much did Mary spend on bouquets on Friday?

How many bouquets of flowers did Mary buy on Friday?

What is the total amount of money Mary paid for flowers on Friday?

How many more flowers did Mary buy on Friday than Monday?

How much does one bouquet of flowers cost?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which numbers are necessary to solve this problem?

Franklin brought 4 jump ropes to the park. Each jump rope can be used by 3 people at a time. Fifteen friends came to the park to jump rope.


How many friends could play jump rope if all of Franklin's ropes were being used?

4 jump ropes, 3 people

3 people, 15 friends

4 jump ropes, 15 friends

4 jump ropes, 3 people, 15 friends

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which information is not necessary to solve this problem?

A store sold 150 crates of cereal. It takes 50 boxes to fill a crate. Each box contains 22 ounces of bran flakes. The store sold each box for $4.


How much money did the store make selling cereal?

There are 22 ounces of bran flakes in each box.

The store sold 150 crates of cereal.

Each crate has 50 boxes of cereal.

The store made $4 on each box of cereal.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which set of steps could be used to solve this story problem?


Helena read 4 books per week for the first 3 weeks of her summer vacation. She read 2 books per week for the last 4 weeks. She also read 2 magazines each week.


How many books did Helen read over summer vacation?

Multiply 4 by 3. Then multiply 2 by 4. Add the two products.

Add 3 and 4. Then add 2 and 4. Add the two sums.

Multiply 3 × 4. Then add 4 to that product. Then subtract 2.

Add 4 and 4. Then divide that sum by 2 and add 3 to the quotient.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which estimate is the most reasonable for this problem?


Bryson is on a flight that is 9,162 kilometers long. The airplane has flown 969 kilometers. How much farther does the airplane need to fly?

7,000 km

8,000 km

9,000 km

10,000 km

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which explanation best describes how to solve this problem?

Daisy used 200 red bricks and 120 white bricks to build 8 flower beds. She used the same number of bricks for each flower bed.


How many bricks did Daisy use for each flower bed?

Add 200 and 120 together and multiply by 8.

Divide 120 by 8 and add 200.

Add 200 and 120 together and divide by 8.

Multiply 200 by 8 and subtract 120.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which strategy would not correctly solve this story problem?

Dora ran for 3 times as long as she walked. She walked for 10 minutes more than she rode her bike. She walked for 30 minutes. How many minutes did Dora exercise altogether?

Draw a diagram. First draw 3 dots (each dot represents 10 minutes) for how many minutes she walked. Draw 2 dots to represent the 20 minutes she rode her bike. Draw 9 dots for the three times as many minutes spent running. Count the dots and multiply by 10.

Work backward. She walked for 30 minutes, she walked for 10 minutes more than she rode her bike, so subtract 10 from 30. She ran 3 times as long as she walked so multiply by 3.

Use logical reasoning. Dora walked for 30 minutes and ran for 3 times as long as she walked so she must have run for 90 minutes. Dora walked for 10 minutes more than she rode her bike, so subtract 10 from 30 to get 20. Then add 20 + 30 + 90 to figure out how many minutes Dora exercised.

Translate into an equation.

(3 × 30) + (30 – 10) + 30 = m

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?