unit rate

unit rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ratio and proportion revision

ratio and proportion revision

6th Grade

15 Qs

Mod 11 Review

Mod 11 Review

6th Grade

10 Qs

6th grade First Semester Assessment

6th grade First Semester Assessment

6th Grade

12 Qs

NISBAH DAN KADAR TAHUN 6

NISBAH DAN KADAR TAHUN 6

6th Grade

15 Qs

MTK_Pecahan

MTK_Pecahan

6th Grade

15 Qs

Statistical Questions

Statistical Questions

6th Grade

11 Qs

Multiply & Dividing Decimals

Multiply & Dividing Decimals

6th Grade

10 Qs

JOSE RIZAL REVIEW

JOSE RIZAL REVIEW

6th Grade

10 Qs

unit rate

unit rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Used 38+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?

5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Abby can read 5 books in 16 hours. What is the unit rate in books per hour?

16/5 books per hour
5/16 books per hour
3 books per hour
1/3 books per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?