FSA Review

FSA Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 7 Review

Module 7 Review

6th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Customary Measurement and Conversion

Customary Measurement and Conversion

6th Grade

17 Qs

Convert Customary Units of Measure

Convert Customary Units of Measure

5th - 6th Grade

18 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Measurement Conversion

Measurement Conversion

6th Grade

15 Qs

6 Honors Unit 9 Assessment Review

6 Honors Unit 9 Assessment Review

6th Grade

20 Qs

FSA Review

FSA Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.C.7A, 6.SP.A.1, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Melisse Marheine

Used 150+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to 4(6x + 11)?
68
68x
24x+11
24x+44

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Select the values of x that make each equation true.
2x + 5 = 9
x=1
x=2
x=3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Select the values of x that make each  inequality true
2x + 5 < 9
x=1
x=2
x=3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Chicago has a temperature of −10 degrees Fahrenheit (°F). It is colder in Minneapolis than in Chicago. Select all the values that could represent the temperature of Minneapolis
12°F
−12°F
−8°F
18°F

Tags

CCSS.6.NS.C.7A

CCSS.6.NS.C.7B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

. Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. What is the cost, per pound, for the candy?
$1.20
$12
$10
$120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which question can be answered using the expression 1/3 ÷ 3/4?
Dan fills 1/3 of a mold that holds 3/4 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
Dan fills 3/4 of a mold that holds 1/3 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
How many 3/4 pound molds are in 1/3 pound of sand?
How many 1/3 pound molds are in 3/4 pound of sand?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

1608 ÷ 268
What is the value of the expression?
6
12
100
9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?