Wilson GMAS PREP 7th grade
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+42
Standards-aligned

Vion Wilson
Used 47+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
72 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the rate of change
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) CHILD ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
72 questions
Daily Geo Quiz Review #2
Quiz
•
7th Grade - University
74 questions
Ch 5 Lesson 2
Quiz
•
7th Grade
73 questions
Area of Figures Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
75 questions
Game Master - Math Vocabulary 29
Quiz
•
6th - 8th Grade
76 questions
Mean, median, mode, range, exponents, prime factorization,
Quiz
•
6th Grade - University
68 questions
Review of Integers and powers Yr 7
Quiz
•
7th Grade
70 questions
Math7 Q2 Integers, Geometry and Percentages
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Time
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
