Time for Kids - Financial Issues

Time for Kids - Financial Issues

5th - 6th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Week 2 - LGS İngilizce Ünite 1-1

Week 2 - LGS İngilizce Ünite 1-1

5th - 8th Grade

24 Qs

How much do you know about the EU?

How much do you know about the EU?

6th - 8th Grade

23 Qs

A Pact With The Sun

A Pact With The Sun

6th Grade

25 Qs

Synthesis 5°

Synthesis 5°

5th Grade

23 Qs

YEAR 6 UNIT 9: A HEART OF GOLD (REVISION)

YEAR 6 UNIT 9: A HEART OF GOLD (REVISION)

6th Grade

24 Qs

A1+ unit 5 Review

A1+ unit 5 Review

4th - 9th Grade

23 Qs

Demonstrative pronouns 2 (this that..)

Demonstrative pronouns 2 (this that..)

KG - 12th Grade

23 Qs

ENGLISH EXAM 2

ENGLISH EXAM 2

5th Grade

23 Qs

Time for Kids - Financial Issues

Time for Kids - Financial Issues

Assessment

Quiz

English

5th - 6th Grade

Easy

Created by

Bobbi Benedict

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Saving Success Stories
What does Tiana Sirmans use old jeans to make?

A) jackets
B) headbands
C) pillows
Both B and C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

"Riding to Riches" Which characteristic would BEST describe Carson?

Happy
Persistent
Hard Working
Satisfied

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

"Homemade Ways To Save - "Dinner A Movie" What advice does the passage say about watching movies at home?

It is more expensive to cook at home
You do not have to pay tickets when watching at home
You can spend more time with your family by preparing and watching the movie at home
It is better to go to the movies than watch at home

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

"A Walk in The Park" How much more money will it cost for FOUR people to go to an amusement park for SEVEN days than to go to a national park for the same amount of time and amount of people?

A. 2,780
B. $2,880
C. $2,780
D. 2,880

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

"Kids Weigh In"- Who was the one who agreed that financial literacy should be taught in schools?

Carson Kropfl
Belle Irby
Belle Kirby
Minoo Jang.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

"Small Board, Big Idea" "Solving a Problem" how does Carson solve his problems and what was it?

A. No companies sold boards for smaller kids, cut of the nose and head off his skateboard
B. No companies sold boards that could fit in lockers, cut the tail and nose off his skateboard
C. He needed to save up money for his surfing lessons, sold skateboards that could fit in lockers
D. Both A and C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

¨MADE WITH LOVE¨ What did it say was a way to save?

Buy the least expensive gift you can find.
Just by what they like.
Making the present
Buy a random thing for the gift judging on what they like.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?