Multi-step Word Problems

Multi-step Word Problems

4th - 5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Division Word Problems

4th Grade Division Word Problems

4th Grade

8 Qs

Math Middle School Multi Step Word Problems

Math Middle School Multi Step Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Math in Focus - Chapter 3 Review

Math in Focus - Chapter 3 Review

4th Grade

15 Qs

Multiplication problem solving

Multiplication problem solving

3rd - 4th Grade

12 Qs

Fraction Word Problems with Division

Fraction Word Problems with Division

5th Grade

10 Qs

Multiply Multi-Digit Whole Numbers

Multiply Multi-Digit Whole Numbers

5th Grade

12 Qs

Addition Word Problems

Addition Word Problems

3rd - 4th Grade

12 Qs

Choose the Operation

Choose the Operation

4th - 5th Grade

10 Qs

Multi-step Word Problems

Multi-step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 5th Grade

Hard

TEKS
MATH.7.3B, MATH.4.5A, MATH.5.3C

+6

Standards-aligned

Used 187+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A developer was buying land. He bought 4 acres at $1,863 per acre. He then split the land he purchased into 9 lots. How much should he sell each lot for just to break even?

828

128

829

728

Tags

TEKS.MATH.7.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sarah's mother had 17 small photo albums filled with 72 photos in each. In order to save some space she bought 9 larger albums with each album having 40 pages. If she wanted to put all her pictures into the large albums, with the same number of pictures in each, how many pictures should be in each album?

126

426

136

444

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A contractor bought 44 boxes of nails at a price of $1 per box. Each box contained contained 56 nails. If he distributed the nails to the 4 houses he was building and made sure each house received the same number of nails, how many nails would each house get?

516

616

216

428

Tags

TEKS.MATH.7.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An industrial machine made 9,096 cans of diet sodas and 5 times as many regular sodas over the course of 53 minutes. The regular sodas were then placed into 2 shipping boxes with each shipping box containing the same number of sodas. How many regular sodas were in each shipping box.

22,740

33,740

22,741

Tags

TEKS.MATH.4.5A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A donation center had filled up 44 small bins with canned food with each bin containing 24 cans. They plan to send the cans out to 4 food banks but want to give each food bank the same number of cans. How many cans should they give to each food bank?

164

264

364

464

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

While playing a game Nancy defeated 5 enemies with each enemy defeated earning her 3,012 points. If she traded in all her points for 3 extra lives, how many points is it per life?

4,020

5,021

5,020

Tags

TEKS.MATH.5.3C

TEKS.MATH.5.3G

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mike and Olivia were comparing their Halloween candy. Mike received 4 times as much candy as Olivia received. Mike then split his candy evenly into 3 piles to eat later. If Olivia received 75 ounces of candy, how many ounces of candy would be in each of Mike's piles?

200

100

300

500

Tags

TEKS.MATH.4.5A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics