Division and Multiplication
Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Shannon Giles
Used 29+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A pet store sold 74 puppies in one week. If each of the puppies cost $60, how much money did the pet store make?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Marc drove 448 miles to go to see a basketball game. He drove for 8 hours. What is the average number of miles Marc drove each hour?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A vase can hold nine flowers. If a florist had 878 flowers to put equally into vases, how many full vases would she have?
98
97
102
887
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sandy’s Sweet Shop has 4,417 cookies to put into packages. Each package holds 6 cookies. How many whole packages will be made?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Susie, Eric, Kim, and Tom each sold 10 boxes of candy bars to raise money for their school. Each box contained 45 candy bars. How many candy bars did the four friends sell in all?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Soccer uniforms cost $27 each. How much do 15
uniforms cost?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the product of 47 and 53?
Tags
CCSS.4.NBT.B.5
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Permutation
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Word problems
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Multiplication and Division
Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
G5 Division, Data, and Graphs
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Math Quiz 5.NF.4
Quiz
•
5th Grade
13 questions
Math review
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Unit 4
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Add, Subtract, Multiply, Divide Word Problems - KEY WORDS
Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Division with Remainders and Interpreting Remainders
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
