Math 7 State Test Review

Math 7 State Test Review

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent Increase and Decrease

Percent Increase and Decrease

6th - 8th Grade

15 Qs

Percentage Increase and Decrease

Percentage Increase and Decrease

7th Grade

16 Qs

Tips, Taxes, or Discount

Tips, Taxes, or Discount

5th - 7th Grade

18 Qs

Markup/Markdown

Markup/Markdown

7th Grade

15 Qs

Percent Increase and Decrease

Percent Increase and Decrease

7th Grade

12 Qs

Percent Tax, Tips, and Discounts

Percent Tax, Tips, and Discounts

6th - 7th Grade

15 Qs

Tax, Tips, Discounts - SOL 7.3

Tax, Tips, Discounts - SOL 7.3

7th - 10th Grade

10 Qs

Markup and markdown, interest

Markup and markdown, interest

7th Grade

19 Qs

Math 7 State Test Review

Math 7 State Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3C

Standards-aligned

Created by

Wendy Vaca

Used 150+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
5 to 7
7 to 5
5 to 12
7 to 12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A pair of boots are $94.99.  They are 25% off. With this discount, what is the sale price? Round to nearest cent if necessary.
$71.24
$118.74
23.7475
$23.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sadie sells pianos for $815, and the sales tax rate is 15% of the sales price.  About how much is the sales tax on the piano?
$122.25
$830.00
$937.25
$692.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?