7th Grade Math Quiz 1
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Walther Andino
Used 370+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of a quarterback's completed passes to attempted passes is 7 to 8. If he attempted 24 passes, how many did he complete?
21 passes
8 passes
3 passes
27 passes
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes Emma 18 minutes to type and spell check 14 pages of manuscript. How long will it take her to type and spell check 77 pages?
18 minutes
99 minutes
60 minutes
1,386 minutes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Solve for x
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
