5th 6 Weeks Review

5th 6 Weeks Review

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

probabilidades

probabilidades

1st - 5th Grade

10 Qs

TEORIA DE MATRICES

TEORIA DE MATRICES

5th Grade

14 Qs

五年级数学小数

五年级数学小数

5th Grade

10 Qs

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

MATH-5 QUIZ

MATH-5 QUIZ

5th Grade

10 Qs

Chap 8 & 9 Vocab Test

Chap 8 & 9 Vocab Test

5th Grade

13 Qs

cộng trừ phạm vi 4 lớp

cộng trừ phạm vi 4 lớp

4th - 12th Grade

10 Qs

Skala

Skala

5th Grade

10 Qs

5th 6 Weeks Review

5th 6 Weeks Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Sophie Breed

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Donna went to the store to buy tuna. She bought 5 cans of food for $1.49 each. How much money did she spend?

$6.49

$3.51

$3.36

$7.45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A vegetable garden has a patch of tomatoes. 0.4 of the tomatoes are red and 0.8 of the red tomatoes are ready to cut. How much of the patch is red and ready to cut?

1.2 of the patch

0.32 of the patch

0.2 of the patch

0.4 of the patch

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

This year Johnny grew 1.64 inches. If he grows the same amount each year, how many inches will he have grown in 3.5 years?

51.4

5.14

5.74 inches

0.574

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ashley is trying to determine the product of 2.4 x 0.6, and she wants to use an equivalent expression to solve. What is an equivalent expression that Jennifer could use to determine the product?

0.1 x 24 x 6

0.1 x 2.4 x 0.6

0.01 x 24 x 0.8

0.01 x 24 x 8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kendra uses 0.2 of a cup of sugar to make a glass of lemoade. How many cups of sugar will Kendra need if she plans to make 4 glasses?

0.8 of a cup

0.08 of a cup

20 cups

4.2 cups

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Angela paid for herself and 5 friends to go to the movies. If she spent $79.20 altogether on movie tickets, how much did she pay per ticket?

$13.20

$132

$15.84

$158.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jaclyn has 8 pounds of treats that she will put into 0.40 pound goodie-bags. How many bags of treats can Jaclyn fill?

40 bags

32 bags

3.2 bags

20 bags

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?