
MSSC Production Review
Quiz
•
11th - 12th Grade
•
Medium
David Kriegel
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
55 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does just in time manufacturing (JIT) mean?
a pull system that reduces cost through inventory
a push system that reduces cost through inventory
a pull system that stocks up inventory
a push system that stocks up inventory
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Overhead: $1000, Labor: $2250, Material: $600. What is the cost per unit for 500 units?
$3.20
$6.50
$5.70
$7.70
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a worker makes 1200 parts in 8 hours, what is the worker’s productivity?
200 parts per hour
150 parts per hour
100 parts per hour
75 parts per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the purpose of continuous improvement?
to eliminate waste by having clear benchmarks for goals
make sure every employee is cross trained
quality assurance for all departments
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is an example of an external customer?
supplier
the quality department
the sales department
vendor
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a prerequisite for continuous improvement?
team meeting open discussion of employee performance
commitment from upper level management
firing employees that are underperforming
scheduling overtime
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who is an example of an internal customer?
vendor
external customer
supplier
retail store
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
Writing & Grammar assignment 1 - B2b-c &C levels
Quiz
•
12th Grade
50 questions
PENILAIAN HARIAN DAN AKHIR SEMESTER VI
Quiz
•
12th Grade
50 questions
LATIHAN PAS Genap XII TP2324 s50
Quiz
•
12th Grade
52 questions
Test for Unit 12
Quiz
•
12th Grade
50 questions
Bài 13 (Phần 1)
Quiz
•
12th Grade
51 questions
ekologia
Quiz
•
12th Grade
50 questions
Mechanic Skill Contest #1 2023
Quiz
•
9th - 12th Grade
52 questions
Latihan ASAS GASAL 2425
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
15 questions
Christmas Song Emoji Pictionary
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Christmas Movies
Quiz
•
1st - 12th Grade
55 questions
CHS Holiday Trivia
Quiz
•
12th Grade
20 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
29 questions
christmas facts
Lesson
•
5th - 12th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th - 12th Grade
20 questions
Stages of Meiosis
Quiz
•
9th - 12th Grade
