
7th Grade Finals Review
Quiz
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Jason Harris
Used 13+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
WORD GUESSING GAME
Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
ADVERB
Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Christmas quizz
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Mecanismes final
Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
INFINITIVE AND GERUND
Quiz
•
5th - 12th Grade
25 questions
Houses, structure and construction materials
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Test 2- E4 smart
Quiz
•
4th Grade - University
25 questions
Fun Quiz
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Photosynthesis and Cellular Respiration
Quiz
•
7th Grade
11 questions
y=mx+b
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring the Origins of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
