Unit Rates - Basic
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Gwen Bothun
Used 35+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A store sells a package of 12 trading cards for $4.56. What is the unit price per card?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in miles per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in hours per mile?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet. How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
LA DIVISIONE
Quiz
•
5th - 8th Grade
13 questions
Addition and Subtraction (Daily Life)
Quiz
•
7th Grade
17 questions
Multiple Representations
Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
LATIHAN BENTUK ALJABAR 7F
Quiz
•
7th Grade
10 questions
8th Grade 3.6 Writing Linear Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Aritmatik
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Kerst- en eindejaarsquiz 2023
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Year 7 Statistics Diagnostic
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
