Unit Rates - Basic

Unit Rates - Basic

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

JustAGGThings2

JustAGGThings2

1st - 12th Grade

10 Qs

Equations

Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Valor numèric

Valor numèric

7th Grade

10 Qs

Mtk 8 statistik

Mtk 8 statistik

7th Grade

14 Qs

Percent and Percentage

Percent and Percentage

7th - 8th Grade

10 Qs

Volume Practice

Volume Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Kuis Perbandingan

Kuis Perbandingan

7th Grade

20 Qs

Profit and Loss grade 7th

Profit and Loss grade 7th

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates - Basic

Unit Rates - Basic

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+4

Standards-aligned

Created by

Gwen Bothun

Used 35+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?

$0.56
$0.65
$1.06
$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sells a package of 12 trading cards for $4.56.  What is the unit price per card?

$0.48
$0.83
$0.36
$0.38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in miles per​ hour?

20mph
30mph
34mph
25mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in hours per​ mile?

0.04 hours per mile
0.4 hours per mile
4 hours per mile
25 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet.  How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?

4
0.4
90
9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?

5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?