Unit Rates - Basic

Unit Rates - Basic

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

6th - 8th Grade

14 Qs

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Unit Rates - Basic

Unit Rates - Basic

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Gwen Bothun

Used 28+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?
$0.56
$0.65
$1.06
$0.40

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sells a package of 12 trading cards for $4.56.  What is the unit price per card?
$0.48
$0.83
$0.36
$0.38

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in miles per​ hour?
20mph
30mph
34mph
25mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car travels 350 miles in 14 hours. What is the rate in hours per​ mile?
0.04 hours per mile
0.4 hours per mile
4 hours per mile
25 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet.  How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?
4
0.4
90
9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?