Math - Ratio and Proportion

Math - Ratio and Proportion

8th - 9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Write Equations

Write Equations

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Independent and Dependent Variables

Independent and Dependent Variables

6th - 8th Grade

10 Qs

Interpret the meaning of Slope from a Graph

Interpret the meaning of Slope from a Graph

8th - 10th Grade

12 Qs

Linear functions review 1

Linear functions review 1

8th - 9th Grade

10 Qs

Interpreting Proportional Relationship Graphs

Interpreting Proportional Relationship Graphs

7th Grade - University

15 Qs

Slope - Tables

Slope - Tables

8th - 9th Grade

12 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Math - Ratio and Proportion

Math - Ratio and Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.NS.B.2

+3

Standards-aligned

Created by

Suhaila Ghaffar

Used 246+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
The scale drawing car length is 3 cm. If the scale is 1 cm:4 ft, what is the actual car length?
12 feet
16 feet 
10 feet
4 feet

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A shoe sales associate earned $300 in August. In September she earned 8% more than she did in August. How much did she earn in September? 
$164
$256
$404
$324

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion for r.
2.5
1
3.25
-2.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?