Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Decimal Multiplication & Word Problems

Mastering Decimal Multiplication & Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Ratios: Part-Part and Part-Whole

Ratios: Part-Part and Part-Whole

6th - 7th Grade

15 Qs

5th Grade Decimal Word Problems: Multiply & Divide Decimals

5th Grade Decimal Word Problems: Multiply & Divide Decimals

5th Grade - University

10 Qs

Multiplication Whole Numbers and Decimals

Multiplication Whole Numbers and Decimals

5th - 7th Grade

11 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Problems: Subtracting and Dividing

Real-Life Decimal Problems: Subtracting and Dividing

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Operations: Multi-Step Challenges

Mastering Decimal Operations: Multi-Step Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Multi-Step Decimal Problems and Estimates

Mastering Multi-Step Decimal Problems and Estimates

5th Grade - University

10 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NF.B.4, 5.NBT.B.5

+2

Standards-aligned

Created by

Ibrahim Malik

Used 440+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

2.2 x 1.2 = 
2.64
26.4
264
0.264

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Antwone earns $7.50 per hour for washing windows. If he washes windows for 9.5 hours, how much does Antwone earn?
$712.50
$71.50
$71.25
$7.12

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kazayia mom bought 48 jelly jars and filled each jar with blackberry jelly. She sold each jar of jelly for $4.77. How much money did Quincy's mom collect?
$9.54
$228.96
$22.89
$457.92

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Each morning on her way to work, Kara buys a fruit smoothie for $3.75. How much does she spend on fruit smoothies during a 5-day work week?
$18.75
$26.25
$75.00
$187.50

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Walter purchases 12 pencils at the school bookstore.  They cost $0.30 each.  How much did he spend on pencils?  
$32.3
$2.60
$3.60
$30.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Walter purchases 12 pencils at the school bookstore.  They cost $0.30 each.  How much did he spend on pencils?  
$32.3
$2.60
$3.60
$30.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

0.22 x .05 =
0.011
1.1
110
10.1

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?