Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Deborah Sholar

Used 51+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael jogs 30 miles in 5 hours. What is his unit rate?

6 miles per hour

60 miles in 10 hours

35 miles per hour

25 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To find a unit rate, set up a ratio as a fraction and then

divide the numerator by the denominator

divide the denominator by the numerator

multiply the ratio by 1

you can always draw pictures to help you decide

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sally bought 8 ribbons for $1.52. How much did each ribbon cost?

The unit price is 19 cents per ribbon.

The total price is $12.16 before tax.

The unit price is $1.52

The unit price is $.18

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lilly washes 26 mugs every 4 minutes. What's her unit rate?

6.5 mugs per minute

7 mugs per minute

30 mugs per minute

416 mugs an hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sandra does 200 sit-ups in 5 minutes. How many does she do in 1 minute?

205

40

195

50

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $2293.75 to purchase 125 basketballs. What's the unit price?

$18.35

$17.25

$81.35

144

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?