Writing and Solving two-step Equations

Writing and Solving two-step Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Introduction to Sets

Introduction to Sets

5th - 8th Grade

15 Qs

Introducción a los números enteros

Introducción a los números enteros

7th Grade

15 Qs

SPIKA TUGAS MAT 9

SPIKA TUGAS MAT 9

9th Grade

20 Qs

Matemática - Noveno 1

Matemática - Noveno 1

9th Grade

16 Qs

PTS Matematika 7

PTS Matematika 7

7th Grade

20 Qs

Symmetry

Symmetry

7th Grade

15 Qs

Quiz Bilangan Berpangkat Part 1

Quiz Bilangan Berpangkat Part 1

9th Grade

20 Qs

Penilaian Harian Ke- 1 Materi Bilangan Berpangkat dan Bentuk Akar

Penilaian Harian Ke- 1 Materi Bilangan Berpangkat dan Bentuk Akar

9th Grade

20 Qs

Writing and Solving two-step Equations

Writing and Solving two-step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.EE.B.4A, HSA.CED.A.3, 6.EE.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Kim Auger

Used 400+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in a car. How many students were in each bus?

n= # of students in each bus; 6n + 7 =331

n=# of buses; 6n + 7 =331

n= # of students in each bus; 6 + 7n =331

n= # of students in each bus; 6n - 7 =331

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled. Mr. Maxwell rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30. How many miles does Mr. Maxwell live from the airport? (Write an equation first and solve)

18 miles

20 miles

22 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?  (Define 'n' and write the equation.) 

n=total cost of erasers; 5 + 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5 - 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5n + 4 = 25
n=cost of 1 eraser; 5 + 4n = 25

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bonnie spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?  (Define 'n' and write the equation.) 

n=wkly allowance; 2n-4=12
n=wkly allowance; 2n+4=12
n=wkly allowance; n/2-4=12
n=wkly allowance; n/2+4=12

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat.  Write an equation to find out how many hours, h, they rented the Boat if the total cost was $33.

h = 2(9) + 15
33 = 15h + 2
h = 15(9) + 2
33 = 2h + 15

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Twice a number plus 6 is -72

2 + 6x =- 72
2x + 6 = -72
2 + 6 = x
2x2 + 6 = 72

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ken is thinking of a number. Nine more than the product of 4 and the number is 73. What is the equation?

4 + 9x = 73
4x = 73
4x + 9 = 73
9x + 4 = 73

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?