Proportion Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+7
Standards-aligned
Sean Woolworth
Used 90+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
24 star fruit cost $47.60. How many star fruit can you buy for $11.90?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of Marvels fans to DC comics fans is 5 to 4. If there are 85 Marvels fans, how many DC comic fans are there?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
James Madison University has a ratio of 4 boys to 6 girls. If there are 18,000 total students, how many boys attend James Madison University?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A baker uses 1 1/4 cups of sugar to make a dozen scones. How many scones will 5 cups of sugar make?
Select the proportion that would solve the proportion correctly.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Madeline ran 21.7 miles in 7 hours. What is the unit rate?
7
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Is the graph proportional or non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Introduction to Statistics
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Sets
Quiz
•
7th Grade
20 questions
TEST OF AREAS AND PERIMETERS
Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Year 7 Maths quiz 2
Quiz
•
7th Grade
16 questions
All about numbers!
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Scientific Notation
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
