grocery shopping review

grocery shopping review

8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Sports.

Sports.

8th Grade

12 Qs

NBA Basketball Quiz

NBA Basketball Quiz

3rd Grade - Professional Development

12 Qs

Table Tennis

Table Tennis

7th - 8th Grade

10 Qs

แบบทดสอบหน่วยที่ 8 สมดุลกายจิต ชีวิตมีสุข

แบบทดสอบหน่วยที่ 8 สมดุลกายจิต ชีวิตมีสุข

6th - 8th Grade

10 Qs

Choices and consequences

Choices and consequences

6th - 9th Grade

10 Qs

All things NFL

All things NFL

3rd Grade - University

11 Qs

Cardioresipratory Endurance & F.I.T.T.

Cardioresipratory Endurance & F.I.T.T.

6th Grade - University

10 Qs

ST. CATHERINE - PE 8

ST. CATHERINE - PE 8

8th Grade

10 Qs

grocery shopping review

grocery shopping review

Assessment

Quiz

Physical Ed

8th Grade

Medium

Used 20+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

which of the following is NOT a indicator of a Point of Purchase display

near the register

inexpensive items

small item

easy to grab

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is NOT true of coupons

they always save you money on that item

most of them have an expiration date

you should always use them

they are a good way to save if you buy that product

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following forms of food is USUALLY the most expensive?

fresh

frozen

canned

boxed

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following items should you pick up first at the grocery store when shopping?

bread

canned goods

eggs

ice cream

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

which of the following items should you pick up last at the grocery store

bread

eggs

broccoli

soda

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If milk is $2.89 for 16 ounces, how much is that per ounce?

17 cents

18 cents

19 cents

20 cents

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a roast is $22.59 for 3.17 pounds how much is that per pound?

$7.02

$7.10

$7.13

$7.25

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

larger is always the bigger deal

True

False