Lesson 2.10 HW Quiz

Lesson 2.10 HW Quiz

9th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving All Types of Equations

Solving All Types of Equations

8th - 10th Grade

12 Qs

Consecutive Integers

Consecutive Integers

9th Grade

6 Qs

Consecutive Integers

Consecutive Integers

8th - 9th Grade

12 Qs

Multi-Step Inequalities Practice

Multi-Step Inequalities Practice

8th - 10th Grade

11 Qs

Inequalities- Variables on Both Sides

Inequalities- Variables on Both Sides

7th - 10th Grade

10 Qs

Consecutive Integers

Consecutive Integers

6th - 9th Grade

8 Qs

Parallel Lines & Angle Measures

Parallel Lines & Angle Measures

8th - 11th Grade

12 Qs

Consecutive Integers Word Problems

Consecutive Integers Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Lesson 2.10 HW Quiz

Lesson 2.10 HW Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 6.EE.C.9, 5.G.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Erina Stanley

Used 277+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Andre bought a new bag of cat food. The next day, he opened it to feed his cat. The graph shows how many ounces were left in the bag on the days after it was bought.

How many ounces of food were in the bag 12 days after Andre bought it?

36

56

12

45

Tags

CCSS.5.G.A.1

CCSS.5.G.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Andre bought a new bag of cat food. The next day, he opened it to feed his cat. The graph shows how many ounces were left in the bag on the days after it was bought.

How many days did it take for the bag to contain 16 ounces of food?

24

20

36

16

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.NS.C.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A little league baseball team is ordering hats.

The graph shows the relationship between the total cost, in dollars, and the number of hats ordered.

What does the slope of the graph tell us in this situation?

It tells us that there is a fixed cost of approximately $35 for ordering hats.

It tells us the amount that the total cost increases for each additional hat ordered.

It tell us that when 9 hats are ordered, the total cost is approximately $160.

It tells us that when the number of hats ordered increases by 10, the total cost increases by approximately $175.

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To raise funds for uniforms and travel expenses, the soccer team is holding a car wash in a part of town with a lot of car and truck traffic. The team spent $90 on supplies like sponges and soap. They plan to charge $10 per car and $20 per truck. Their goal is to raise $460.

How many cars do they have to wash if they washed 4 trucks?

47

25

13

1

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To raise funds for uniforms and travel expenses, the soccer team is holding a car wash in a part of town with a lot of car and truck traffic. The team spent $90 on supplies like sponges and soap. They plan to charge $10 per car and $20 per truck. Their goal is to raise $460.
How many cars do they have to wash if they washed 15 trucks?

47

25

13

1

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To raise funds for uniforms and travel expenses, the soccer team is holding a car wash in a part of town with a lot of car and truck traffic. The team spent $90 on supplies like sponges and soap. They plan to charge $10 per car and $20 per truck. Their goal is to raise $460.
How many cars do they have to wash if they washed 21 trucks?

47

25

13

1

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Consider the equation  3a+0.1n=1233a+0.1n=123  


. If we solve this equation for n, which equation would result? 

 0.1n=1233a0.1n=123-3a  

 n=1233a0.1n=123-3a-0.1  

 n=1,23030an=1,230-30a  

 3a1230.1=n\frac{3a-123}{0.1}=n  

Tags

CCSS.6.EE.A.3

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Diego is buying shrimp and rice to make dinner. Shrimp costs $6.20 per pound and rice costs $1.25 per pound. Diego spent $10.55 buying shrimp and rice. The relationship between pounds of shrimp s, pounds of rice r, and the total cost is represented by the equation  6.20s+1.25r=10.556.20s+1.25r=10.55 

What equation that makes it easy to find the number of pounds of rice if we know the number of pounds of shrimp purchased?

 r=(10.556.20s)1.25r=\frac{\left(10.55-6.20s\right)}{1.25}  

 r=10.556.20sr=10.55-6.20s  

 s=(10.551.25r)6.20s=\frac{\left(10.55-1.25r\right)}{6.20}  

 r=s=10.55r=s=10.55  

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9