Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

6th - 7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit rates

Unit rates

6th Grade

19 Qs

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade Unit Rate/Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade

18 Qs

Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Traci Niedziela

Used 183+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

When are unit rates useful? Choose the best answer.
When you want to subtract a number by another.
When you want to multiply one number by another.
When you want to compare prices.
When you want to figure out the probability of a number.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles per hour
55 miles per hour
110 miles per hour
44 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?
540
48
480
54

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?
$.40
$.60
$.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?