Finding Profit 4.10B

Finding Profit 4.10B

4th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Financial Literacy Quiz

4th Grade Financial Literacy Quiz

4th Grade

10 Qs

Unit 10 Math Review

Unit 10 Math Review

4th Grade

12 Qs

PROFIT OR LOSS

PROFIT OR LOSS

4th Grade

10 Qs

Financial Istitutions, Profit, and Math

Financial Istitutions, Profit, and Math

4th Grade

7 Qs

Profit and Expenses

Profit and Expenses

4th Grade

10 Qs

Calculate Profit

Calculate Profit

4th Grade

9 Qs

Assessment Codi math JC

Assessment Codi math JC

4th - 6th Grade

10 Qs

Unit 1 and 2 Review

Unit 1 and 2 Review

4th Grade

12 Qs

Finding Profit 4.10B

Finding Profit 4.10B

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Tiffiny Stoker

Used 213+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Eve bought 15 small pencil sharpeners to sell in her store. She sold all 15 of the sharpeners. Eve made a list about what she did.

  • Price paid for the 15 sharpeners: $9.84
  • Cost of shipping: $2.95
  • Selling price for EACH sharpener: $2

What was Eve's PROFIT from selling all of the sharpeners?

$10.79

$17.21

$20.16

$4.89

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ann bought an old lamo at a garage sale. She fixed it up and sold it for a profit. Ann made a list about what she did.


Price paid for the lamp: $15 Cost to repair: $3.44 Cost to paint: $7.24 Selling Price: $29

What was Ann's profti from selling the lamp?

$18.32

$14

$13.32

$3.32

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Evan bought an old mirror at a thrift store. He fixed it up and sold it for a profit. Evan made a list about what he did.


  • Price paid for the mirror: $10
  • Cost to repair: $1.95
  • Cost to paint: $3.88
  • Selling price: $35


What was Evan's profit from selling the mirror?

$19.17

$25

$29.17

$15.83

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Landon made a picnic table to sell for a profit. He made a list about what he did.


  • Price paid for wood: $43
  • Price paid for nails: $5.48
  • Cost of paint: $7.50
  • Selling price: $100


What was Landon's profit from selling the picnic table?

$92.50

$44.20

$51.52

$44.02

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sal made 24 cupacakes to sell at his bakery. He sold all of the cupcakes that he made. Sal made a list about what he did.


  • Price paid for the ingredients: $31.62
  • Price paid for the paper liners: $5.08
  • Selling price for EACH cupcake: $3


What was Sal's profit from selling all 24 cupcakes?

$35.30

$36.70

$35.03

$23.54

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ben made homemade ice cream and sold it at a county fair for a profit. Ben made a list about what he did.


  • Price paid for the ingredients: $58.93
  • Price paid for the cups and spoons: $15.75
  • Selling price for all of the ice cream: $154.25


What was Ben's profit from selling the ice cream?

$79.75

$74.68

$79.57

$228.93

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jane made a quilt and sold it for a profit. She made a list about what she did.


  • Price paid for fabric: $19.45
  • Price paid for thread: $5.33
  • Price paid for other supplies: $5.61
  • Selling price: $75

$40.61

$30.39

$29.64

$44.61