
Rates and Ratios Practice
Quiz
•
9th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
ALLYSON NESSMITH
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
32 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Your family goes to the Football game and paid $75 for 15 hamburgers. Choose the correct unit rate per hamburger:
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Gabe is traveling to Florida to see his relatives for the week. It takes him 6 hours to drive 426 miles. Choose the correct unit rate per hour below.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The Cowboys have won 11 out of the 12 games they have played this season. What is their ratio of Wins to Losses?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Simplify the ratio 25:30
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
35 questions
Musical Structure
Quiz
•
9th - 12th Grade
27 questions
REVIEW 9TH GRADE
Quiz
•
9th Grade
28 questions
1 ano
Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
tenses, mes droits, mes priorités
Quiz
•
7th - 11th Grade
30 questions
NLTS GK Geography
Quiz
•
7th - 10th Grade
30 questions
Pakistan
Quiz
•
KG - 12th Grade
27 questions
តេស្តឆមាសទី៩
Quiz
•
9th Grade
35 questions
Unité #2 - Les loisirs (hobbies)
Quiz
•
7th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
26 questions
Christmas Movie Trivia
Lesson
•
8th Grade - Professio...
28 questions
Ser vs estar
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Exploring the Energy Cycle: Photosynthesis and Cellular Respiration
Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
photosynthesis and cellular respiration
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
