6.RP.3c

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Used 105+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Converting Customary Weights

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
What's a better deal

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Customary Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
21 questions
Add & Subtract Decimals Word Problems

Quiz
•
4th - 6th Grade
17 questions
Measurement

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade