einkaufen

einkaufen

10th - 12th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

International Mother Tongue Day 2019

International Mother Tongue Day 2019

4th - 12th Grade

20 Qs

die Familie

die Familie

7th - 12th Grade

14 Qs

Verben mit Präpositionen 1

Verben mit Präpositionen 1

9th - 11th Grade

15 Qs

PTS XII A

PTS XII A

12th Grade

20 Qs

Effekt 2,  Arbeit und Beruf

Effekt 2, Arbeit und Beruf

2nd - 11th Grade

20 Qs

Deutsch X - Sem 2

Deutsch X - Sem 2

10th Grade

15 Qs

Perfekt mit sein

Perfekt mit sein

11th Grade

15 Qs

die Wochentag-haftanın günleri

die Wochentag-haftanın günleri

1st - 12th Grade

18 Qs

einkaufen

einkaufen

Assessment

Quiz

World Languages

10th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Rini Fahriah

Used 86+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Wo kaufen wir Brot und Brezel?

in der Metzgerei

in der Bäckerei

im Gemüsegeschäft

im Getränkemarkt

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Was kostet ein Kilo Trauben?

Zwölf Euro zwanzig

Zwei koma zweiundzwanzig Cent

Zwei Euro zweiundzwanzig

Zweiundzwanzig Euro

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Verkaufer: "Sonst noch etwas?"

Kunde : ....

Nein, danke. Das ist alles.

Bitte schön?

sechzehn Euro.

Nein, wir haben keine Bananen.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Ich kann die Wurst und den Fleisch .... kaufen

in der Bäckerei

in der Metzgerei

im Gemüsegeschäft

im Buchgeschäft

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Verkäufer: "Kann ich Ihnen helfen?"

Kundin: ....

Nein, danke. Das ist alles.

Das macht 5 Euro.

sons noch etwas?

Ich hätte gern ein Kilo Tomaten.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Ich möchte ein ... Jogurt kaufen.

Packung

Becher

Flasche

Scheibe

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Im Supermarkt kaufe ich eine ... Cola

Packung

Flasche

Dose

Stück

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?