MATH COUNTS OCT. 10

MATH COUNTS OCT. 10

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

INTEGRALES SIMPLES

INTEGRALES SIMPLES

6th Grade

10 Qs

BILANGAN BULAT

BILANGAN BULAT

6th Grade

10 Qs

KELAS 6 STATISTIK MEAN

KELAS 6 STATISTIK MEAN

6th Grade

15 Qs

ULANG KAJI - Masa dan waktu

ULANG KAJI - Masa dan waktu

4th - 6th Grade

10 Qs

II ASSESSMENT EXAMINATION PART-B (Maths)

II ASSESSMENT EXAMINATION PART-B (Maths)

6th Grade

13 Qs

Penukaran Unit Jisim (T6)

Penukaran Unit Jisim (T6)

6th Grade

10 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

MATH COUNTS OCT. 10

MATH COUNTS OCT. 10

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
4.NBT.B.5, 6.NS.B.3, 7.NS.A.1C

+8

Standards-aligned

Created by

César De Leon

Used 19+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

25x8=?

100
200
125
225

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

352x9=?

3158
274,518
3168
5

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. James bought lunch for herself and two friends. The lunches cost $8.25, $6.00, and $10.50. How much do the three lunches cost all together?

$24.57

$24.75

$11.25

$38.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Paul had a pet that weighed 21 pounds 8 ounces. The dog lost 1 pound 14 ounces. How much does the he weigh now?

20 pounds 4 ounces

19 pounds 10 ounces

20 pounds

19 pounds 4 ounces

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Samuel bought 600 flower bulbs. He bought 280 rose bulbs, 75 tulip bulbs, and the rest are lilies. How many lily bulbs did Eric buy?

245

205

355

320

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A concert makes $243,102 in ticket sales in its first weekend. It makes $123,463 more in its second weekend than in its first weekend. How much does the concert make during the two weekends?

$454,473

$697,575

$278,657

$609,667

Tags

CCSS.4.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Juliana and two friends went to the movies. They shared 4/5 of a candy bar. If they share the bar equally, how much of the candy bar will each person get?

5/8
12/5
2    2/5
4/15

Tags

CCSS.6.NS.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?