Test 3 Review

Test 3 Review

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Long Division of Rational Numbers

Long Division of Rational Numbers

6th - 7th Grade

19 Qs

Integers and Fractions

Integers and Fractions

4th - 8th Grade

20 Qs

mixed squares and cubes

mixed squares and cubes

7th - 10th Grade

20 Qs

Quarter 1 Extra Credit

Quarter 1 Extra Credit

6th - 8th Grade

20 Qs

mathimatics

mathimatics

1st Grade - University

20 Qs

中一直角坐標

中一直角坐標

7th Grade

17 Qs

Laws of Exponents

Laws of Exponents

7th - 9th Grade

15 Qs

Test 3 Review

Test 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3C, 2.MD.D.9, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Roberto Botello

Used 51+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sophie can type 128 words in 3 minutes. How many minutes will it take her to type 576 words?

13.5 mins

20 mins

15 mins

21 mins

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, which of the following could NOT be true?

A. The gear rotates 48 times in 90 seconds

B. The gear rotates 32 times in one minute

C. The gear rotates 16 times in 30 seconds

D. The gear rotates 24 times in 60 seconds

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

$ .40

$ .50

$ .57

$ .55

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Estimate the following percentages of 60

10% = ___________________

25% = ___________________

50% = ___________________

35% = ___________________

5, 10, 15, 20

6, 15, 30, 21

6, 15, 35, 40

6, 15, 30, 20

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A sweater is marked 30% off during an end of the season sale. If the sweater was originally $56.00, how much was the sweater on sale for?

$40

$32.90

$39.20

$57.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A gallon of milk cost $2.79 in 2000. In 2015 it cost $3.98. What was the percent increase in the price of milk?

40 %

39.5 %

42.7 %

32 %

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

How many of each type of coin was in the bag?

24 Pennies, 7 Nickels, 6 Dimes, 13 Quarters

20 Pennies, 10 Nickels, 15 Dimes, 15 Quarters

24 Pennies, 6 Nickels, 7 Dimes, 13 Quarters

24 Pennies, 19 Nickels, 8 Dimes, 13 Quarters

Tags

CCSS.2.MD.D.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?