Test 3 Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+6
Standards-aligned
Roberto Botello
Used 51+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sophie can type 128 words in 3 minutes. How many minutes will it take her to type 576 words?
13.5 mins
20 mins
15 mins
21 mins
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, which of the following could NOT be true?
A. The gear rotates 48 times in 90 seconds
B. The gear rotates 32 times in one minute
C. The gear rotates 16 times in 30 seconds
D. The gear rotates 24 times in 60 seconds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?
$ .40
$ .50
$ .57
$ .55
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Estimate the following percentages of 60
10% = ___________________
25% = ___________________
50% = ___________________
35% = ___________________
5, 10, 15, 20
6, 15, 30, 21
6, 15, 35, 40
6, 15, 30, 20
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A sweater is marked 30% off during an end of the season sale. If the sweater was originally $56.00, how much was the sweater on sale for?
$40
$32.90
$39.20
$57.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A gallon of milk cost $2.79 in 2000. In 2015 it cost $3.98. What was the percent increase in the price of milk?
40 %
39.5 %
42.7 %
32 %
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How many of each type of coin was in the bag?
24 Pennies, 7 Nickels, 6 Dimes, 13 Quarters
20 Pennies, 10 Nickels, 15 Dimes, 15 Quarters
24 Pennies, 6 Nickels, 7 Dimes, 13 Quarters
24 Pennies, 19 Nickels, 8 Dimes, 13 Quarters
Tags
CCSS.2.MD.D.9
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Year 7 Maths quiz 2
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Bell Work 2/24
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
All about numbers!
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Introduction to Statistics
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Sets
Quiz
•
7th Grade
20 questions
TEST OF AREAS AND PERIMETERS
Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
