Writing Linear Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Medium
+26
Standards-aligned
Kimberly Shorb
Used 10+ times
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?
3 + 2x
3x + 2
3x + 2x
5x
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour worked. What is the expression and what does he make if he worked 5 hours?
50x + 40; $290
50x + 40x; $450
50 + 40x; $250
90x; $450
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.REI.B.3
CCSS.HSA.SSE.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What could this represent? 7x + 2 = 30
Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.
Seven bags of candy plus 2 extra snickers bars equals 30 dollars.
Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.
Buying seven calculators plus $2 per bundle of pencils is $30.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.REI.A.1
CCSS.HSA.REI.B.3
CCSS.HSA.SSE.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Your class won the donut party and when Ms. Byrd went to pick up the donuts she was happy to find out they gave her an educator discount of $3. Ms. Byrd spent $34.50 for donuts for your class of 25 students. How much was each donut?
$2
$1
$1.50
$2.50
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If you went to Six Flags with your Algebra 1 class and Ms. Byrd said to bring at least $25.
x < 25
x < 25
x > 25
x > 25
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mallory bought pizza and soda for a party. If she spent $12.57 on the sodas and $10.95 for each pizza, how many pizzas did she buy if her total is $89.22?
10.95x + 12.57 = 89.22
12.57x + 10.95 = 89.22
89.22x -10.95 = 12.57
12.57 + 10.95 = 89.22
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.REI.A.1
CCSS.HSA.REI.B.3
CCSS.HSA.SSE.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Lance is buying new things for his room. He wants some posters and a new rug. He spent $44.50 total. If the rug costs $27 and the posters cost $2.50 each, how many did he buy?
44.5 = 2.5x - 27
44.5 - 2.5 = 27x
27x + 2.5 = 44.5
2.5x + 27 = 44.5
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.REI.B.3
CCSS.HSA.SSE.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
30 questions
Linear Word Problems Practice Slope Intercept

Quiz
•
8th Grade
32 questions
Review linear functions

Quiz
•
9th Grade
39 questions
Thursday 3/6 Quizizz Word Problems

Quiz
•
9th Grade
38 questions
Inequalities with variables on both sides

Quiz
•
9th - 10th Grade
33 questions
Slope and Linear Word Problems

Quiz
•
8th Grade
30 questions
Identifying Slope and Y Intercept Word Problems

Quiz
•
8th Grade
30 questions
Linear Word Problems Practice Slope Intercept Form

Quiz
•
8th Grade
30 questions
Linear Relationship and Slope Word Problem

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade